Multidyscyplinarna infrastruktura dla nauk o Ziemi


2017-02-15
Kategoria:   

Multidyscyplinarna infrastruktura badawcza dla nauk o ziemi

Inauguracja projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej odbyła się udziałem Dyrekcji oraz przedstawicieli wszystkich Konsorcjatów.

Celem projektu EPOS- System Obserwacji Płyty Europejskiej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest ZWIĘKSZENIE DOSTEPNOŚCI I JAKOŚCI INFRASTRUKUTRY BADAWCZEJ Z ZAKRESU NAUK O ZIEMI POPRZEZ BUDOWE I INTEGRACJE INFRASTRUKTURY Z ZAKRESU NAUK O ZIEMI NA POZIOMIE LOKALNYM, KRAJOWYM JEJ ŚCISŁĄ INTEGRACJE Z MIEDZYNARODOWYMI, EUROPEJSKIMI I GLOBALNYMI BAZAMI DANYCH, SERWISAMI I USŁUGAMI W RAMACH PROGRAMU EPOS (EUROPEAN PLATE OBSERVING SYSTEM) ORAZ WZMOCNIENIE PARTNERSTWA Z PRZEMYSŁEM I ZBUDOWANIE STAŁEGO PROCESU TRANSFERU TECHNOLOGII POMIEDZY NAUKA A PRZEMYSŁEM W ZAKRESIE NAUK O ZIEMI.

W ramach projektu powstanie infrastruktura badawcza EPOS-PL- wielowarstwowa, multidyscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza, gdzie zbierane i gromadzone są dane z rozproszonych sieci pomiarowych, a następnie opracowywane, standaryzowane integrowane w postaci baz danych wraz z metadanymi, do których dostęp zapewniony jest poprzez stronę web wraz z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.

Niniejsza inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb środowiska naukowego i przedsiębiorstw w kwestii otwartego dostępu do zintegrowanych, rozproszonych istniejących i nowo powstających infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi, w połączeniu zszeroką gamę solidnych opracowanych danych, narzędzi do modelowań oraz serwisów analitycznych.

Kierownikiem projektu jest pani dr Dorota Olszewska z Zakładu Sejsmologii.

Wartość projektu: 62 558 323,87 PLN;
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 47 399 281,47 PLN

Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe:
Instytut Geofizyki PAN-beneficjent; Konsorcjum: ACK Cyfronet AGH, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,Wojskowa Akademia Techniczna,Polska Grupa Górnicza.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
Priorytet IV: ZWIĘKSZENIE POTENCJAŁU NAUKOWO-BADAWCZEGO; Działanie 4.2: ROZWÓJ NOWOCZESNEJ INFRASTRUKTURY BADAWCZEJ SEKTORA NAUKI

 

CloseThis website uses cookies collected for statistical purposes and used for the proper operation of the website. Conditions for storage or access cookies, you can change your browser settings - failure to change the browser settings, you consent to the saving.