15.04.2019 Infrastruktura badawcza na poligonach MUSE - spotkanie w Obserwatorium Geofizycznym

W Industrialnym Centrum Kultury w Rybniku odbyło się spotkanie koordynatorów i uczestników zadań biorących udział w integracji infrastruktury badawczej na poligonach MUSE. W Obserwatorium Geofizycznym znajdującym się w zrewitalizowanym Szybie Głowacki KWK Ignacy uczestników spotkania powitał dr hab. Grzegorz Mutke. W pierwszej części sprawozdawczej przedstawił stan realizacji zadania 9 w kontekście zainstalowanej aparatury badawczej i wstępnych kmpanii pomiarowych wykonanych na poligonach MUSE.

Mgr inż. Adam Barański z PGG przybliżył uczestnikom spotkania charakterystykę geologiczną i górniczą oraz historię wydobycia na ścianie VII-E1 pokładu 703 położonego na głębokości 1000-1200m, która jest obecnie celem badań w ramach poligonu MUSE 2.2 KWK ROW R-Rydułtowy. W sesji popołudniowej dr Jacek Chodecki z GIG przedstawił ustalone formaty danych przesłanych do Lokalnego Centrum Danych Geofizycznych MUSE (LCDG) przez poszczególnych partnerów (GIG, PGG, UPWR, WAT i IGiK ).

Obecnie w ramach budowanej infrastruktury kopalnianych, podzielnych sieci zintegrowanych systemów SOS do LCDG spływają pierwsze dane sejsmologiczne, geodezyjne i satelitarne. Wykonane są wstępne pomiary geodezyjne – naziemne i modelowanie obniżeń, interferometria różnicowa metodą DinSAR i PSIn SAR oraz monitorowanie deformacji metodą naziemnego skaningu laserowego z wykorzystaniem drona. Część tych wyników została już opublikowana w międzynarodowym czasopiśmie. Rezultatem współpracy WAT i IGiK są okresowe i ciągłe pomiary GNSS i absolutnej siły ciężkości – pola grawitacji ziemskiej.

 

2021-11-15

Infrastruktura Badawcza EPOS-PL

Kategoria:   
Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu EOS-PL. W ciągu 5-ciu lat wspólnej pracy udało się stworzyć i integrować nowoczesną infrastrukturę badawczą EPOS-PL w naukach o Ziemi
więcej

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.