ZADANIE 2

Rozbudowa Centrum Infrastruktury Badawczej Indukowanej Sejsmiczności CIBIS

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Sejsmologii)
Podmioty realizujące- IGF PAN, GIG, WAT

 

Głównym elementem zadania 2 jest rozwój systemu zbierania, przechowywania i analizy danych sejsmicznych pochodzących z terenów zagrożonych wstrząsami wywołanymi działalnością ludzką. System ten jako CIBIS obecnie działa i umożliwia pobieranie i pracę na danych przez użytkowników platformy IS-EPOS.

 

W trakcie realizacji EPOS PL rozbudowana zostanie sejsmologiczna sieć pomiarowa na terenie GZW, w tym o czujniki do pomiaru efektów rotacyjnych. W zadaniu 2 powstaną ponadto nowe wizualizacje i aplikacje służące do oceny wpływu na powierzchnię ziemi drgań wywołanych eksploatacja złóż. Ponadto powstanie unowocześniony program do rutynowej analizy danych sejsmicznych SWIP, a także powstanie baza archiwalnych zapisów trzęsień ziemi. 

W ramach projektu przewiduje się szerokie udostepnienie do badań innowacyjnych układów światłowodowych sejsmografów rotacyjnych bazujących na wykorzystaniu interferometru Sagnaca w konfiguracji części optycznej stosowanej w układach żyroskop światłowodowego FOG (ang. FIber-Optic Gyroscope) z odpowiednio zaprojektowaną częścią elektronicznej obróbki sygnału, której ostatnia wersja podlega europejskiemu zgłoszeniu patentowemu [Jerzy K. Kowalski, L.R. Jaroszewicz, Z. Krajewski, A. Kurzych, P. Marć „Measurement method and system for measuring amplitude of first two harmonics of signal derived from Sagnac system”, zgł. PCT/IB2015/059521 z dnia 10-12-2015]. Jako bazowe zostaną wykorzystane układy autonomicznego światłowodowego sejsmografu rotacyjnego typu AFORS (ang. Autonomous Fiber-Optic Rotational Seismograph) dedykowany do badań w sejsmologii rotacyjnej w zakresie rejestracji oraz monitoringu zjawisk rotacyjnych występujących podczas trzęsień Ziemi.

fot. Światłowodowe sejsmografy rotacyjne typu AFORS

fot. Stacja sejsmologiczna GRSS

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.