ZADANIE 7

Budowa Centrum Infrastruktury Badawczej Sejsmicznych Badań Litosfery

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Sejsmicznych Badań Litosfery)

 

Badania głębokich struktur skorupy ziemskiej przy użyciu metod sejsmicznych, zostały podjęte w Instytucie Geofizyki PAN w latach 60. ubiegłego wieku. Serię nowoczesnych międzynarodowych eksperymentów sejsmicznych z cyfrowym zapisem danych, zespół rozpoczął od 1983 roku. W latach 1997-2003 został zrealizowany wielki program sejsmicznych badań głębokich struktur skorupy ziemskiej i dolnej litosfery na obszarze Europy Centralnej, w tym przede wszystkim na obszarze Polski (projekty: POLONAISE’97, CELEBRATION 2000, SUDETES 2003, GRUNDY 2003). Od 1995 roku, współpracując z kolegami z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Węgier i Rumunii, wykonaliśmy prace pomiarowe na siatce profili głębokich sondowań sejsmicznych (GSS). Wszystkie główne struktury geologiczne Europy Centralnej i Wschodniej pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym, zostały objęte systemem najnowocześniejszych profili sejsmicznych, o łącznej długości ponad 25 000 km. Dysponujemy także danymi z sieci kilku tysięcy km profili GSS wykonanymi w naszych badaniach w Finlandii, na Bałtyku, w rejonie Svalbardu w Arktyce i w Antarktyce Zachodniej. Realizacja wszystkich wymienionych eksperymentów była możliwa dzięki szerokiej współpracy międzynarodowej. Jest to jedna z największych w Europie i na świecie baza danych GSS. Zakład Sejsmicznych Badań Litosfery aktualnie dysponuje zestawami 150 krótkookresowych i 10 szerokopasmowych lądowych stacji sejsmicznych oraz 6 szerokopasmowych oceanicznych stacji sejsmicznymi (OBS) do badań polowych.

 

Celem zadania jest stworzenie nowoczesnej bazy danych zapisów sejsmicznych oraz interpretacji rezultatów z projektów głębokich badań sejsmicznych, zgromadzonych od 1983 roku, jak też współczesnych. W bazie znajdą się dane sejsmiczne zarejestrowane przez lądowe polowe stacje sejsmiczne oraz oceaniczne stacje sejsmiczne (OBS) wraz z wersjami danych przetworzonych oraz rezultatami interpretacji. Dane te będą mogły być udostępniane drogą internetową szerokiemu gronu użytkowników. Planuje się uzupełnienie funkcjonalności bazy danych o możliwość tworzenia wizualizacji.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.