ZADANIE 3

Centrum Infrastruktury Badawczej Obserwacji Geomagnetycznych i Magnetotellurycznych - CIBOGM

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geofizyki PAN (Zakład Magnetyzmu)
Podmioty realizujące- IGF PAN (COG w Belsku), IGiK (Centrum Geodezji i Geodynamiki)

Centrum infrastruktury badawczej tworzone przez Instytut Geofizyki PAN i Instytut Geodezji i Kartografii  będzie elementem europejskiej platformy obserwacji pola elektromagnetycznego Ziemi. Zadaniem platformy będzie udostępnianie online zarówno danych surowych jak również wyznaczanych na ich podstawie parametrów charakteryzujących dynamikę pola w trybie prawie rzeczywistym. Będą na niej gromadzone i udostępniane regionalne rejestracje elektromagnetycznego pola Ziemi i wyznaczane na ich podstawie funkcje przejścia opisujące parametry geoelektryczne litosfery oraz tworzone modele rozkładu przewodnictwa elektrycznego w Ziemi.

STRUKTURA CENTRUM

Analiza naturalnych zmian pola elektromagnetycznego Ziemi jest źródłem wielu informacji o budowie Ziemi i zachodzących w niej procesach geodynamicznych, jak również o procesach zachodzących w jonosferze i magnetosferze.

Dane geomagnetyczne służą nie tylko do prac o charakterze naukowym, ale mają również zastosowanie praktyczne, są narzędziem do poszukiwań surowców mineralnych, monitorowania stanu jonosfery i zagrożeń związanych z aktywnością Słońca oraz mogą być wykorzystywane do nawigacji.

INSTRUMENTY DO OBSERWACJI ZIEMSKIEGO POLA MAGNETYCZNEGO I PRĄDÓW TELLURYCZNYCH

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.