19.02.2019 Spotkanie robocze zespołów projektu EPOS-PL System Obserwacji Płyty Europejskiej

Dnia 19.02.2019r. w Wojskowej Akademii Technicznej odbyło się spotkanie poświęcone przepływowi danych pomiędzy Centrami Infrastruktury Badawczej wchodzącymi w skład MUSE.

Podczas sesji przedpołudniowej przedstawiono akceptowane formaty danych, które będą przesyłane i integrowane w Lokalnym Centrum Danych Geofizycznych - GIG. Formaty i koncepcję przesyłania danych sejsmicznych przedstawił dr hab. Grzegorz Lizurek (IGF PAN), natomiast dr inż. Jan Kapłon (UPWr) prezentował sposób transferu danych obserwacji deformacji (realizowanych za pośrednictwem techniki GNSS) oraz obserwacji geofizycznych (realizowanych przez grawimetry). Dr hab. inż. Grzegorz Mutke (GIG) podsumował i zestawił możliwości integracji i przesyłania danych obserwacyjnych z dwóch poligonów MUSE-1 i MUSE-2.

Dr inż. Andrzej Araszkiewicz (WAT) zapoznał uczestników spotkania z koncepcją i ideą Portalu Bazy Danych obserwacji GNSS. Obecnie obserwacje GNSS prowadzone są przez sieć 480 stacji dostarczających danych w trybie ciągłym od 2013 roku, które są zintegrowane na platformie prowadzonej przez WAT (http://www.epnacc.wat.edu.pl/cibdg/index.html). Budowany w ramach projektu EPOS-PL nowy Portal Bazy Danych CIBDG pozwoli na analizę i wizualizacje danych przy zastosowaniu różnych kryteriów wyszukiwania: lokalizacji stacji obserwacyjnej, daty obserwacji, rodzaju danych, itp.

Mgr inż. Adam Barański główny specjalista Zespołu Zagrożeń Naturalnych Polskiej Grupy Górniczej zaprezentował model powstawania wstrząsów i tąpań, których źródłem są filary ochronne w pokładach eksploatacji węgla kamiennego. Dla poligonu MUSE-2, zaproponowano model „ośmiornicy sejsmicznej” do oceny i przeciwdziałania zagrożeniom dla pokładów obecnie eksploatowanych w partii „Centralna” i „Borowa” KWK Ruda Śląska Bielszowice.

W popołudniowej sesji kierownik projektu dr inż. Dorota Olszewska przedstawiła plany promocji projektu na rok 2019 oraz rozpowszechniania danych powstałych i zintegrowanych w ramach projektu EPOS-PL a także koncepcję repozytorium publikacji naukowych związanych z projektem. W roku 2019 zostaną oficjalnie otwarte w Instytucie Geofizyki PAN dwa nowe laboratoria doposażone ze środków projektu EPOS-PL – Laboratorium Paleomagnetyzmu i Magnetyzmu Środowiskowego w Warszawie oraz Laboratorium Obserwacji Geomagnetycznych i Magnetotellurycznych w Belsku. Zainteresowanych naukowców oraz przedsiębiorców zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych laboratoriów i możliwością współpracy.

2021-11-15

Infrastruktura Badawcza EPOS-PL

Kategoria:   
Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu EOS-PL. W ciągu 5-ciu lat wspólnej pracy udało się stworzyć i integrować nowoczesną infrastrukturę badawczą EPOS-PL w naukach o Ziemi
więcej

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.