18.06.2021 Otwarcie Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych w Instytucie Geofizyki PAN

Kolejnym krokiem w realizacji projektu EPOS - System Obserwacji Płyty Europejskiej (EPOS-PL) było otwarcie, w dniu dzisiejszym, Laboratorium Paleomagnetyzmu i Badań Środowiskowych, które zostało doposażone ze środków projektu. Laboratorium od wielu lat stanowi zaplecze aparaturowe dla badań realizowanych w Zakładzie Magnetyzmu Instytutu Geofizyki PAN, a od 2017 roku zostało włączone do głównych zadań projektu EPOS-PL
(zadanie 4. Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów – CIBAL).
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor prof. dr hab. inż. Beata Orlecka – Sikora, w towarzystwie Dyrektora dr hab. Mariusza Majdańskiego, Dyrektora mgr Krzysztofa Otto oraz dr. Tomasza Wernera- koordynatora Centrum Infrastruktury Badawczej Analitycznych Laboratoriów – CIBAL.

Uczestnicy spotkania mogli odbyć „wirtualny spacer” po laboratorium, rozbudowanym o nowoczesne urządzenia laboratoryjne i terenowe.

W dugiej części spotkania – dr Tomasz Werner przedstawił nowe możliwości laboratorium w prowadzeniu badań paleo- i rock magnetycznych. Podkreślił, że stworzony system bieżącego gromadzenia danych i ich opisu (metadanych) oraz interfejs do wprowadzania pozyskanych danych i metadanych do bazy pozwala włączyć infrastrukturę laboratorium do Transnational Access EPOS Multiscale Laboratories.

Dr hab. Beata Górka-Kostrubiec zaprezentowała nowe możliwości wykorzystania nowej infrastruktury laboratorium do badania zanieczyszczeń środowiska i oceny wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców dużych miast.
Dr hab. Krzysztof Michalski – przedstawił w jaki sposób nową infrastrukturę laborantem można wykorzystać do badań paleomagnetycznych rdzeni osadowych morskich i jeziornych.

 

2021-11-15

Infrastruktura Badawcza EPOS-PL

Kategoria:   
Wielkimi krokami zbliżamy się do zakończenia realizacji projektu EOS-PL. W ciągu 5-ciu lat wspólnej pracy udało się stworzyć i integrować nowoczesną infrastrukturę badawczą EPOS-PL w naukach o Ziemi
więcej

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.