ZADANIE 6 |
|
Centrum Infrastruktury Badawczej Obserwacji Grawimetrycznych -CIBOG |
|
Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geodezji i Kartografii (Centrum Geodezji i Geodynamiki) |
Celem zadania jest stworzenie pierwszej w Polsce nowoczesnej bazy danych obserwacji grawimetrycznych. Ponieważ będzie to pierwsza tego typu baza danych w kraju bardzo ważne jest zorganizowanie prac w ramach zadania uwzględniających komunikację ze społecznością grawimetryczną w Polsce i za granicą w celu ustalenia właściwego sposobu działania bazy. Utworzone repozytorium danych będzie określane jako GRAV-PL.
W bazie danych będą gromadzone obserwacje grawimetryczne, absolutne i względne (z obszaru Polski), jak również ciągłe rejestracje pływowe pochodzące z krajowej grawimetrycznej infrastruktury pomiarowej rozbudowywanej w ramach projektu. Baza danych będzie zawierała także szeregi czasowe produktów satelitarnych misji grawimetrycznych (GRACE, GOCE). Zbiór danych będzie obejmował zarówno dostępne archiwalne szeregi czasowe obserwacji grawimetrycznych, jak i pozyskiwane nowe dane. Zgromadzone w bazie dane grawimetryczne będą porządkowane, przetwarzane i udostępniane drogą internetową dla szerokiego grona użytkowników.
W ramach porządkowania danych przewiduje się ustalenie jednolitych formatów przechowywania danych opartych na stosowanych w międzynarodowych bazach danych Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG). Planuje się uzupełnienie funkcjonalności bazy danych o możliwość tworzenia wizualizacji oraz uzyskiwania gotowych produktów wygenerowanych na podstawie zebranych obserwacji.
Na potrzeby repozytorium GRAV-PL planowany jest zakup macierzy dyskowych wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem.
Na rysunku 1 została przedstawiona mapa docelowej infrastruktury grawimetrów pływowych, z których zbierane będą pozyskiwane dane w czasie prawie rzeczywistym, a następnie przetwarzane w ramach repozytorium GRAV-PL. Infrastruktura obejmuje co najmniej 8 grawimetrów w 7 lokalizacjach. W ramach projektu przewiduje się zakup 3 grawimetrów sprężynowych gPhoneX, z których dwa będą zlokalizowane na Poligonach MUSE, zaś jeden na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Rys. 1. Mapa docelowej infrastruktury grawimetrów pływowych
Przykład aktualizowanych zapisów zmian pływowych z Obserwatorium Borowa Góra z grawimetru LaCoste&Romberg model G1036 można znaleźć na stronie Obserwatorium (link: http://bg.igik.edu.pl:11180/LR1036/).
Działania realizowane w zadaniu 6 są ściśle związane z udziałem IGiK w zadaniach 8 oraz 9, gdzie IGiK wspiera merytorycznie przygotowania zarówno do obserwacji pływowych, jak i absolutnych na poligonach MUSE. W celu ujednolicenia zbioru danych pływowych w repozytorium GRAV-PL planowane są jednolite metodycznie kalibracje wszystkich grawimetrów pływowych, uczestniczących w zasilaniu repozytorium danymi.
W ramach zadania 8 i 9 IGiK będzie wykonywał szereg kampanii pomiarowych na poligonach MUSE grawimetrem absolutnym A10-020. Łącznie w okresie 5 lat (2017-2021) przewidzianych jest 13 kampanii pomiarowych. Pomiary absolutne będą stanowiły poziom odniesienia dla pomiarów różnicowych realizowanych przez Główny Instytut Górnictwa także w ramach zadania 9. Schematyczna mapa planowanych pomiarów absolutnych grawimetrem A10-020 oraz grawimetrycznych pomiarów względnych przedstawiona jest na rysunku 2. Wyniki tych pomiarów także zostaną wprowadzone do repozytorium GRAV-PL.
Rys. 2. Schematyczna mapa planowanych obserwacji pomiarów absolutnych grawimetrem A10-020 oraz grawimetrycznych pomiarów względnych
˟ˣ