ZADANIE 6

Centrum Infrastruktury Badawczej Obserwacji Grawimetrycznych -CIBOG

Podmiot odpowiedzialny - Instytut Geodezji i Kartografii (Centrum Geodezji i Geodynamiki)

 

Celem zadania jest stworzenie pierwszej w Polsce nowoczesnej bazy danych obserwacji grawimetrycznych. Ponieważ będzie to pierwsza tego typu baza danych w kraju bardzo ważne jest zorganizowanie prac w ramach zadania uwzględniających komunikację ze społecznością grawimetryczną w Polsce i za granicą w celu ustalenia właściwego sposobu działania bazy. Utworzone repozytorium danych będzie określane jako GRAV-PL.

W bazie danych będą gromadzone obserwacje grawimetryczne, absolutne i względne (z obszaru Polski), jak również ciągłe rejestracje pływowe pochodzące z krajowej grawimetrycznej infrastruktury pomiarowej rozbudowywanej w ramach projektu. Baza danych będzie zawierała także szeregi czasowe produktów satelitarnych misji grawimetrycznych (GRACE, GOCE). Zbiór danych będzie obejmował zarówno dostępne archiwalne szeregi czasowe obserwacji grawimetrycznych, jak i pozyskiwane nowe dane. Zgromadzone w bazie dane grawimetryczne będą porządkowane, przetwarzane i udostępniane drogą internetową dla szerokiego grona użytkowników.

W ramach porządkowania danych przewiduje się ustalenie jednolitych formatów przechowywania danych opartych na stosowanych w międzynarodowych bazach danych Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (IAG). Planuje się uzupełnienie funkcjonalności bazy danych o możliwość tworzenia wizualizacji oraz uzyskiwania gotowych produktów wygenerowanych na podstawie zebranych obserwacji.

Na potrzeby repozytorium GRAV-PL planowany jest zakup macierzy dyskowych wraz z niezbędnym osprzętem i oprogramowaniem.

Na rysunku 1 została przedstawiona mapa docelowej infrastruktury grawimetrów pływowych, z których zbierane będą pozyskiwane dane w czasie prawie rzeczywistym, a następnie przetwarzane w ramach repozytorium GRAV-PL. Infrastruktura obejmuje co najmniej 8 grawimetrów w 7 lokalizacjach. W ramach projektu przewiduje się zakup 3 grawimetrów sprężynowych gPhoneX, z których dwa będą zlokalizowane na Poligonach MUSE, zaś jeden na terenie kampusu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Rys. 1. Mapa docelowej infrastruktury grawimetrów pływowych

Rys. 1. Mapa docelowej infrastruktury grawimetrów pływowych 

 

Przykład aktualizowanych zapisów zmian pływowych z Obserwatorium Borowa Góra z grawimetru LaCoste&Romberg model G1036 można znaleźć na stronie Obserwatorium (link: http://bg.igik.edu.pl:11180/LR1036/).

Działania realizowane w zadaniu 6 są ściśle związane z udziałem IGiK w zadaniach 8 oraz 9, gdzie IGiK wspiera merytorycznie przygotowania zarówno do obserwacji pływowych, jak i absolutnych na poligonach MUSE. W celu ujednolicenia zbioru danych pływowych w repozytorium GRAV-PL planowane są jednolite metodycznie kalibracje wszystkich grawimetrów pływowych, uczestniczących w zasilaniu repozytorium danymi.

W ramach zadania 8 i 9 IGiK będzie wykonywał szereg kampanii pomiarowych na poligonach MUSE grawimetrem absolutnym A10-020. Łącznie w okresie 5 lat (2017-2021) przewidzianych jest 13 kampanii pomiarowych. Pomiary absolutne będą stanowiły poziom odniesienia dla pomiarów różnicowych realizowanych przez Główny Instytut Górnictwa także w ramach zadania 9. Schematyczna mapa planowanych pomiarów absolutnych grawimetrem A10-020 oraz grawimetrycznych pomiarów względnych przedstawiona jest na rysunku 2. Wyniki tych pomiarów także zostaną wprowadzone do repozytorium GRAV-PL.

Rys. 2. Schematyczna mapa planowanych obserwacji pomiarów absolutnych grawimetrem A10-020 oraz grawimetrycznych pomiarów względnych

˟ˣ

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.