Multidyscyplinarna infrastruktura dla nauk o Ziemi


Multidyscyplinarna infrastruktura dla nauk o Ziemi
2017-02-15
Kategoria:   

Multidyscyplinarna infrastruktura badawcza dla nauk o ziemi

Inauguracja projektu EPOS-System Obserwacji Płyty Europejskiej odbyła się udziałem Dyrekcji oraz przedstawicieli wszystkich Konsorcjatów.

Celem projektu EPOS- System Obserwacji Płyty Europejskiej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest ZWIĘKSZENIE DOSTEPNOŚCI I JAKOŚCI INFRASTRUKUTRY BADAWCZEJ Z ZAKRESU NAUK O ZIEMI POPRZEZ BUDOWE I INTEGRACJE INFRASTRUKTURY Z ZAKRESU NAUK O ZIEMI NA POZIOMIE LOKALNYM, KRAJOWYM JEJ ŚCISŁĄ INTEGRACJE Z MIEDZYNARODOWYMI, EUROPEJSKIMI I GLOBALNYMI BAZAMI DANYCH, SERWISAMI I USŁUGAMI W RAMACH PROGRAMU EPOS (EUROPEAN PLATE OBSERVING SYSTEM) ORAZ WZMOCNIENIE PARTNERSTWA Z PRZEMYSŁEM I ZBUDOWANIE STAŁEGO PROCESU TRANSFERU TECHNOLOGII POMIEDZY NAUKA A PRZEMYSŁEM W ZAKRESIE NAUK O ZIEMI.

W ramach projektu powstanie infrastruktura badawcza EPOS-PL- wielowarstwowa, multidyscyplinarna i interoperacyjna infrastruktura badawcza, gdzie zbierane i gromadzone są dane z rozproszonych sieci pomiarowych, a następnie opracowywane, standaryzowane integrowane w postaci baz danych wraz z metadanymi, do których dostęp zapewniony jest poprzez stronę web wraz z odpowiednimi serwisami/aplikacjami analitycznymi oraz dedykowanymi wizualizacjami.

Niniejsza inwestycja ma na celu zaspokojenie potrzeb środowiska naukowego i przedsiębiorstw w kwestii otwartego dostępu do zintegrowanych, rozproszonych istniejących i nowo powstających infrastruktur badawczych w dziedzinie nauk o Ziemi, w połączeniu zszeroką gamę solidnych opracowanych danych, narzędzi do modelowań oraz serwisów analitycznych.

Kierownikiem projektu jest pani dr Dorota Olszewska z Zakładu Sejsmologii.

Wartość projektu: 62 558 323,87 PLN;
Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 47 399 281,47 PLN

Projekt jest realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe:
Instytut Geofizyki PAN-beneficjent; Konsorcjum: ACK Cyfronet AGH, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Geodezji i Kartografii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,Wojskowa Akademia Techniczna,Polska Grupa Górnicza.

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014–2020
Priorytet IV: ZWIĘKSZENIE POTENCJAŁU NAUKOWO-BADAWCZEGO; Działanie 4.2: ROZWÓJ NOWOCZESNEJ INFRASTRUKTURY BADAWCZEJ SEKTORA NAUKI

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.