W dniu 20.10.2021 r., odbyło się spotkanie inicjujące Infrastrukturę Badawczą EPOS-PL, która powstała przy wsparciu projektu EPOS – System Obserwacji Płyty Europejskiej.
Spotkanie odbyło się w formie hybrydowej. Zaproszeni goście, koordynatorzy zadań oraz osoby uczestniczące w projekcie spotkali się w studio zorganizowanym w Hotelu IBIS w Warszawie, w sali konferencyjnej Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz w sali seminaryjnej Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN w Krakowie. Ponad 100 osób brało udział w spotkaniu on-line na platformie Meeting15.
Jako pierwsza zabrała głos Pani prof. dr hab. inż. Beata Orlecka-Sikora - Dyrektor Instytutu Geofizyki PAN. Pani Profesor podkreśliła że spotkanie podsumowuje wszystkie działania prowadzone w ramach projektu EPOS-PL, którego aktywność jest ściśle związana z programem europejskim European Plate Observing System – największym przedsięwzięciem w naukach o Ziemi w Europie.
- Projekt ten integruje zarówno laboratoria, dane, systemy pomiarowe, software, komputery dużej mocy, aby naukowcy mogli prowadzić interdyscyplinarne badania procesów zachodzących w Ziemi – powiedziała Pani Dyrektor.
Szczegóły dotyczące powstałej Infrastruktury Badawczej EPOS-PL, zasady jej udostępniania oraz ofertę współpracy w zakresie nauki, edukacji i biznesu przedstawiła w dr inż. Dorota Olszewska - Kierownik projektu EPOS-PL.
-Program EPOS integruje różnorodne Krajowe Infrastruktury Badawcze w dziedzinie nauk o Ziemi w jedną interdyscyplinarna platformę. Istniejące już krajowe infrastruktury badawcze, biorące udział w EPOS, są w pełni operacyjne i zapewniają dostęp do danych i usług konkretnym odbiorcom na poziomie krajowym – mówiła podczas swojej prezentacji Pani Kierownik projektu.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchać wystąpień zaproszonych gości, którzy połączyli się ze studiem on-line, oraz obejrzeć film prezentujący specjalistyczne poligony pomiarowe zintegrowanych obserwacji procesów geodynamicznych - MUSE (Multidisciplinary Upper Silesian Episode) powstałe na terenach górniczych i pogórniczych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym.
Pani Joanna Kuszlik-Cichosz – Dyrektor ds. administracji Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego pogratulowała wysokiej jakości projektu realizowanego przez interdyscyplinarny zespół fachowców świadomych swoich zadań i znakomicie wywiązujących się z obowiązków. Taki projekt może zakończyć się tylko sukcesem.
Pan inż. Adam Barański w imieniu konsorcjanta przemysłowego Polskiej Grupy Górniczej S.A. podziękował za doskonałą współpracę pomiędzy ośrodkami naukowymi biorącymi udział w projekcie EPOS-PL a przemysłem, w szczególności, dyrekcją i kadrą inżynierską kopalń zaangażowanych w projekt.
Pan Profesor dr hab. inż. Jarosław Bosy – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawił spojrzenie na projekt z punktu widzenia naukowca. Pan Profesor podkreślił - Uczestnictwo w tym projekcie pozwoliło przejść naukowcom z systemu, gdy każdy prezentuje swoje dokonania do budowania zespołu, który stał się komplementarny i interdyscyplinarny. Dzięki wspólnej pracy, każda grupa badawcza lepiej rozwija swoją dyscyplinę i kompetencje niż gdyby pracowała osobno.
Podziękowania za współpracę i możliwość wzięcia udziału w projekcie zostały skierowane także ze strony koordynatorów Centrów Infrastruktury Badawczej;
– dr hab. inż. Witolda Rohm - Dyrektora Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
- inż. Marka Magrysia - Zastępcy Dyrektora ACK Cyfronet AGH ds. Komputerów dużej Mocy,
- prof. dr hab. Jana Kryńskiego - Kierownika Centrum Geodezji i Geodynamiki Instytutu Geodezji i Kartografii,
- dr. hab. Łukasza Rudzińskiego - Kierownika Zakładu Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN,
- prof. dr hab. inż. Leszka Jaroszewicza - z Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej,
- prof. dr hab. inż. Grzegorza Mutke - Kierownika Zakładu Geologii i Geofizyki Głównego Instytutu Górnictwa,
- prof. dr hab. inż. Józefa Dubińskiego - wieloletniego Dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa,
oraz
- prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Sośnicy - Kierownika Zakładu Geodezji, Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wystąpień Pana prof. dr hab. Marka Lewandowskiego Przewodniczącego Rady Naukowej, Kierownika Zakładu Badań Polarnych i Morskich w Instytucie Geofizyki PAN oraz Pani prof. dr hab. Ewy Słaby Dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Pan Profesor M. Lewandowski wypowiadał się w roli beneficjenta Centrum Infrastruktury Badawczej Laboratoriów Analitycznych powstałego w Instytucie Geofizyki PAN. Natomiast, Pani Profesor E. Słaby w kilku zdaniach przestawiła udział Instytutu Nauk Geologicznych w projekcie EPOS-PL PLUS, który kontynuuje budowę Centrów Infrastruktury Badawczej powstałej w ramach projektu EPOS-PL.